טיפול בדימוי עצמי נמוך

דימוי עצמי, למעשה, היא הדרך שבה אנו תופסים את עצמנו. העצמי, מורכב מהמחשבות, האמונות, המיומנויות, היכולות, המראה החיצוני. הדימוי העצמי מורכב מהערכה עצמית המשפיעה על רמת הבטחון העצמי. דימוי עצמי שלילי או חיובי, חולש בדרך כלל על כל המרכיבים. אדם הסובל מדימוי עצמי נמוך, תופס את מחשבותיו, אמונותיו, יכולותיו והמראה החיצוני שלו בהערכה שלילית, מה שמשפיע על הבטחון העצמי שלו.
חוסר בטחון כפי שנוהגים לכנות אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך, מתבטא בתפיסה עצמית המשווית לכלל. הסובלים מדימוי עצמי נמוך נוטים לתפוס עצמם כחלשים, קטנים, דימוי גופני שלילי המתבטא בהפרעות אכילה, עיסוק אובססיבי במראה חיצוני או באישיות ושימת משקל רב לפרטים הללו. למעשה, המשקל הרב והאנרגיה המושקעת בעיסוקים אלו, מחלישה ומשפיעה על איכות החיים.
החיים בעידן המודרני, מביאים איתם חשיפה מתמדת לאמצעי התקשורת והמדיה. המדיה מוצפת דימויים ויזואלים של מראה, בטחון ותפיסה עצמית אידיאלית שניתן לכנותם כ”מיתוס היופי”. בעידן הנוכחי בעולם המערבי, נדמה כי מראה חיצוני הוא מדד מרכזי להערכה.
מיתוס היופי, כפי שמשתקף כיום מבין הפרסומות, הטלוויזיה, אגדות הילדים, בובות המשחק, האופנה והתקשורת בכללותה, משמש כראי החברה ומציג לנו תמונה עגומה למדי.
נדמה כי מיתוס היופי הנוכחי, מצריך מאיתנו המון אנרגיה, זמן, כוח רצון וכסף
האידיאל אינו אנושי, הוא דורש מאיתנו לחיות במצוקה פסיכולוגית מתמשכת ובחוסר השלמה ואהבה עצמית..
מכיוון שלאדם ישנו צורך בהיראות ובשייכות, מגיעה הכניעה והצייתנות לאידיאל מחוסר ברירה. מחיר ההתנגדות הוא כה כבד, ועלול לעלות בלעג, הדרה והיעלמות חברתית.
הביטויים הקליניים שאידאל היופי מביא איתו הם הפרעות אכילה, עיסוק אובססיבי בספורט ובאסתטיקה, דיכאון וחרדה, דימוי עצמי נמוך ותפיסה עצמית פגומה, חולשה ומצוקה נפשית והשקעת אנרגיה נפשית שבאה למעשה על חשבון עיסוקים אחרים